Czy można jeść skrystalizowany miód? Wiele osób ma wątpliwości
Miód to jeden z najzdrowszych produktów, jaki daje nam natura. Jest produkowany przez pszczoły z nektaru kwiatowego i zawiera mnóstwo składników odżywczych. Najpopularniejsze są miody wielokwiatowe, lipowe i spadziowe. Jednak ich rodzajów jest o wiele więcej. Różnią się nieco smakiem, aromatem i kolorem. Większość osób kupując miód, zwraca uwagę, na to, by był płynny. Mimo to, po jakimś czasie miód zamienia się krystaliczną pastę. Dlaczego tak się dzieje? Czy taki skrystalizowany miód można jeść?
Czy można jeść skrystalizowany miód?
Krystalizowanie miodu, a więc wytrącanie się w nim kryształków cukru, to naturalny proces. Nie oznacza on, że miód się zepsuł, a jest potwierdzeniem tego, że miód jest dobrej jakości i zawiera naturalne cukry. Taki miód nabiera pastowatej konsystencji, co tak naprawdę w niektórych przypadkach może być korzystne. Takim miodem można np. posmarować pieczywo, bez obaw, że ścieknie. Miodem tym warto dosładzać jogurty i owsianki, a zyskają ciekawą teksturę. Skrystalizowanym miodem można też słodzić ciepłe napoje, czy dodawać go do wypieków. Pod wpływem ciepła taki miód szybko się rozpuści.
By ograniczyć lub spowolnić krystalizację miodu, trzeba go odpowiednio przechowywać. Należy go trzymać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym słoiku. Niska temperatura przyspiesza krystalizację miodu, więc nie należy go wstawiać do lodówki.
Jak upłynnić skrystalizowany miód?
Jeśli jednak komuś przeszkadza krystaliczna struktura miodu, może go upłynnić. W tym celu słoik z miodem należy wstawić do garnka z wodą i delikatnie go podgrzewać, by miód odzyskał płynną konsystencję. Co jakiś czas miód należy zamieszać, co przyspieszy jego rozpuszczanie. Szybką metodą rozpuszczenia miodu jest podgrzanie go w kuchence mikrofalowej. Trzeba jednak robić to krótko, by miód się nie przegrzał. Warto przy tym pamiętać, że podgrzewanie miodu do temperatury powyżej 40-50 stopni Celsjusza niszczy zawarte w nim cenne składniki odżywcze.
Wartość odżywcza miodu pszczelego
Choć miód ma podobną wartość kaloryczną, jak zwykły cukier, to jednak jego wartość odżywcza jest znacznie wyższa. A to dlatego, że miód zawiera naturalne, łatwo przyswajalne węglowodany. W jego składzie występują też liczne witaminy i sole mineralne. Jednak to, co w miodzie najcenniejsze, to substancje biologicznie czynne i enzymy, dodane przez pszczoły w procesie produkcji.